برنامه

7 ابزار و برنامه خلاقانه کاربردی برای استفاده روزانه

هر کدوم از ما بسته به نوع شغلی که داریم باید یه برنامه ریزی منظم برای کارمون داشته باشیم. اما متاسفانه این واقعیته که اصولاً هر چقدر هم برنامه هامون درست و منطقی باشه بازم یه سری اتفاقات غیرمنتظره توی طول روز می افته که می تونه ما رو کمی عقب بندازه. به لطف گسترش و پیشرفت فناوری ها ما توی دورانی زندگی می‌کنیم که ابزارهای الکترونیک کلی از وظایف روزانه ما رو به عهده گرفتن یا دست‌کم میتونن توی بهتر انجام دادن وظایف بهمون کمک کنن. اما خب باید بدونیم که کجا و چطور از این ابزارها استفاده کنیم. این پایین چندتا ابزار کاربردی و زمان مناسب استفاده از اونا رو بهتون معرفی می کنم. مطمئناً به کارت میاد.

Head space

 تحقیقات پزشکی نشون داده مدیتیشن و تمرین های اون خیلی توی عملکرد افراد تو حوزه کاری شون تاثیر داره، به طوری که ۱۵ دقیقه تمرین مراقبه قبل از شروع ساعت کاری، خلاقیت شما رو توی فضای کار بیشتر میکنه، بهتون انرژی مثبت میده و باعث میشه بازخورد بهتری از کارتون دریافت کنید. اگه واقعاً نمی دونید مدیتیشن رو از کجا شروع کنین، بهتون پیشنهاد میدم برنامه Head space رو دانلود کنید. چون توی 10 تا فصل بهتون یاد میده چطور توی خونه این تمرینها را انجام بدین.

Prompts or Writing Challenge

نوشتن یه راه خیلی خوب برای بالا بردن خلاقیت های ذهنی هست. اما خب باید بدونی چطور بنویسی تا بتونی ذهنت رو تازه و خلاق نگهداری. این برنامه بهت کمک میکنه تا اصول نوشتن رو یاد بگیری. یعنی یه موضوع را انتخاب می کنی و با کمک برنامه سعی می کنی اون چیزی رو که توی ذهنت هست به متن تبدیل کنی. این برنامه برای کسایی که کار تولید محتوا انجام میدن هم خیلی کمک کننده هست.

Todoist

یه برنامه معروفه که برای نوشتن لیست کارهای روزانه به کار برده میشه. اگر از اون دسته کسایی هستی که باید حتماً همه چیز طبق برنامه ریزی پیش بره، بهت پیشنهاد می کنم از این برنامه استفاده کنی. روش کار کردن باهاش خیلی راحته.کافی نیست کارا رو بهش بدیم و هدف از انجام اون رو هم مشخص کنید. برنامه خودش با توجه به چیزایی که براش تعریف شده لیست نفرات رو آماده می‌کنه و حتی سر ساعت اونو بهت یادآوری می کنه.

Jell

 گاهی وقتا توی محیط کاری برنامه ریزی روزانه ممکنه یکم سخت باشه . به هرحال کار، تیمی هست و هر کدوم از اعضا باید وظیفه خاصی رو بر عهده داشته باشه.

برای اینکه بتونیم توی فضای کار لیست کارای روزانه تیم رو تهیه کنیم بهتره از برنامه Jell کمک بگیریم.

Do

 یکی از چیزایی که میتونه در طول روز وقت زیادی رو از شما بگیره اون جلسه هایی هست که ممکنه اصلا موضوعش ربطی به شما نداشته باشه و فقط باعث هدر رفتن زمان بشه. اما اگه برنامه‌ریزی درستی توی این زمینه داشته باشید، بهتر می تونید زمانتون رو مدیریت کنید. به مدیر تون یا اگه خودتون مدیر هستین، برای ارزش قائل شدن برای وقت کارمندا، برنامه Do رو پیشنهاد بدین. توی این برنامه موضوع، مباحث و زمان برگزاری یک جلسه ثبت میشه و اگه مطالب واقعاً مربوط به حوزه کاری شما نبود، خیلی راحت می‌شه ازش صرف نظر کرد.

Storm Board

 ساعت‌هایی از روز مخصوصاً بعد از ظهر تمرکز ذهنی یکم به هم میریزه و شاید نتونی خیلی خوب کارا رو انجام بدی. البته همه آدما مثل هم نیستند و ممکن توی ساعتهای مختلف دچار همچین حالتی بشن. اما به هر حال این مواقع خلاقیت ذهن روی یه مورد دیگه متمرکز می شه و ممکن شما اصلاً ایده های جالبی به ذهنتون برسه که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشه. برنامه Storm Board شبیه به دفترچه یادداشت هست که میتونید ایده رو توش یادداشت کنید و همزمان با بقیه اعضای تیم به اشتراک بگذارید تا توی یه فرصت مناسب در مورد تصمیم‌گیری بشه.

Stay Focused and Freedom

اینا یه برنامه کامپیوتری و یا نرم افزار موبایلی هستن که بهتون کمک میکنه تمرکز تون رو توی فضای کار حفظ کنید. در واقع وقتی داریم برای تولید محتوا از منابع مختلف اطلاعات می‌گیرین، این برنامه رو فعال کنید. با توجه به زمانی که میگذره و صفحات گوشی که عوض می کنین، برنامه اون مقدار زمانی که تلف کردی رو محاسبه می کنه و بهتون یاد آور می شه که چقدر وقت هدر رفته برای پیدا کردن یه مطلب ساده داشتین.

اینها نمونه هایی از ابزارهای الکترونیکی برای کارایی بیشتر در فضای کاری و استفاده بهتر از ساعات روز بود. هرکدوم ممکن طرفدارای خاص خودش رو داشته باشه. پس باید با توجه به سلیقه و فضای کار یکی از آنها را انتخاب کنید. 

نظراتتان را با ما در میان بگذارید ...