استراتژی برندینگ

۹ فاکتور موفقیت استراتژی برندینگ کسب و کارها

در این مقاله ۹ فاکتور کلیدی که برندهای بزرگ در استراتژی های برندینگ خود استفاده می کنند ارائه شده است. در صورتی که با این ۹ فاکتور کلیدی بتوانید استراتژی برندینگ خود را طراحی کنید کسب و کار شما موفقیت چشم گیری هم چون برندهای بزرگ جهانی را تجربه خواهد کرد.

یک برند مجموعه ای از انتظارات، خاطرات، داستانها و ارتباطات است که با هم رقم می خورد و سبب می شود مشتری تصمیم بگیرد از محصول شما استفاده کند نه محصول سایر شرکت ها.

تعریف بالا به اختصار توانسته عملکرد برندینگ را شرح دهد. اگر مشتریان برند شما را در برابر برند رقیبان انتخاب کنند شما در بازی کسب و کار پیروز خواهید شد.

برندسازی پیچیده است گرچه برای کسب و کار شما تجربه موفقیت را به همراه خواهد داشت؛ استراتژی برندینگ که با دقت و انطباق پذیری برنامه ریزی، آزموده و در نهایتاً بهینه شود. اما اگر شما تا به حال چنین رویه ای را انجام نداده اید شروع آن دشوار خواهد بود.

در این مقاله ۹ فاکتور کلیدی که برندهای بزرگ در استراتژی های برندینگ خود استفاده می کنند ارائه شده است.

هر موفقیتی سرنخی بر جای می گذارد؛ اگر باهوش باشیم می توانیم آن را دریافته و استفاده کنیم.در غیر اینصورت زمانی را برای شکست خود صرف کرده ایم، شکستی که دیگران قبلاً داشته اند و آن، بهره وری کمتر برای ما و کسب و کارمان خواهد بود.

۱. دانش هدفگذاری مخاطب

در نظر داشته باشید که موفقیت برند تنها با حضور مشتریان و هواداران محقق می شود، یکی از اهداف ابتدایی هر کسب و کاری باید شناسایی و درک مخاطبان هدف خود باشد.

برندهای بزرگ دریافتند که چه کسانی مشتریان بالقوه آنان بوده، چگونه فکر می کنند، چه نیازی دارند و از همه مهتر، زمان خود را کجا صرف می کنند.

در بازاری که محصولات و خدمات شما عرضه می شود، استراتژی برند شما باید موکداً و تنها برای مخاطبان هدفتان هدفگذاری گردد.

بدین ترتیب شما زمان، بودجه و انرژی خود را با هدر ندادن منابع خود در تلاش برای دستیابی به مشتریانی که به دنبال ارزش پیشنهادی شما نیستند صرفه جویی خواهید کرد.

هرچه دانش بیشتری در مورد مخاطبان خود به دست آورید احتمال بهینه تر کردن محصولاتتان نیز بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، مطالعه چشم اندازهای خود برای ماه ها و حتی سالها – تا زمانی که ارزش پایداری در بازار فراهم می کنید – می تواند شما را به یک برند بزرگ در بازار صنف خود تبدیل کند.

۲. ارزش پیشنهادی قوی و بی همتا

برندهای بزرگ، ارزش های پیشنهادی قوی و بی همتایی دارند. زمانی که شما خود را در قالب شعار به بازار معرفی می کنید به گونه ای به مشتریان اجازه می دهید که مزایا و منافع واقعی محصول شما را ببینند می توانید برنده رقابت جلب توجه آنان باشید.

والمارت را به عنوان مثال در نظر بگیریم: شعار آنها ” Save Money, Live Better ” انتخاب شده است ( پولت را ذخیره کن، بهتر زندگی کن).این شعار، به طور خلاصه قیمت های ارزان آنها را نشان می دهد که توانست در دنیا با استقبال مواجه شود.

بزرگترین منفعتی را که برند شما برای بازار به ارمغان می آورد در نظر بگیرید. سپس کاغذی برداشته و آن منفعت را در جملاتی اثربخش بیان کنید؛ بیانی ساده، مختصر، گیرا و قدرتمند.

۳. اشتیاق قابل مشاهده است

اگر می خواهید افراد را به برند خود وابسته کنید باید اشتیاق هواداران و مشتریان خود را برانگیزید. تا جایی که ممکن است شور و شوق آنها را درگیر کرده و در عوض اشتیاق به برند خود را به دست آورید.

والت دیزنی می دانست که کودکان به جایی برای تجربه لحظاتی جادویی نیاز دارند. همچنین بزرگترها نیز هدف قرار گرفتند چرا که سرزمین دیسنی (Disneyland) آنها را به گذشته برده و حسی مشابه دوران کودکی به آنها منتقل می کند.

پارک های مفرح زیادی در گوشه و کنار جهان وجود دارد اما هیچ کدام نمی تواند با مکان استثنایی والت دیسنی مقایسه شود. حتی اگر در ذهن خود نام دیسنی لند را زمزمه کنید احتمالاً تصویری از جادو و شگفتی را تجربه خواهید کرد.

اشتیاقی که با این برند وجود دارد توسط مالکان برند و هواداران و مشتریانش کاملاً محسوس و قابل مشاهده است.

۴. تفکر خارج از جعبه

تفکر خارج از جعبه (نگاه از بیرون به درون) کیفیتی کمیاب در این روزهاست. به عنوان یک کارآفرین یا بازاریاب، همیشه باید زوایای مختلف را ارزیابی کنید. زوایای پروموشنها، برندینگ و هر جنبه از کسب و کارتان.

معمولاً وسوسه می شوید که به آنچه دیگران انجام می دهند نگاه کنید زیرا مسیری ساده را به تصویر می کشد. گرچه برای ساختن برندی بزرگ، باید توجه زیادی را به کار گیرید.

شما استراتژی های بازاریابی خود را که تا به حال هیچ کس از آن استفاده نکرده با تفکر خارج از جعبه انطباق می دهید.این امر سبب می شود محصول شما به شدت بی نظیر شده و این امر را به سادگی محقق کنید.

۵. ثبات

برندهایی که در ثبات خود شکست می خورند در عملکردی باثبات در بازار و بازی کسب و کار نیز شکست می خوردند.

شما نمی توانید از مشتریان خود انتظار داشته باشید که به شما وفادار باشند اگر شما دلیلی برای وفاداریشان ارائه ندهید.

آنها یک بار به شما مراجعه می کنند و شما را در دسترس نیافته و یا عملکرد و خدماتتان همچون گذشته نیست. نتیجه آن می شود که برند شما به تکه های شکست خورده ای تبدیل می گردد…

زمانی که به مک دونالد بروید همیشه می دانید که قرار است رضایتتان جلب شود. چرا؟ چون کیفیت محصولات آنها ثبات دارد.

آنها با وجود آنکه شعبه های خود را به صورت فرانچایز توسعه دادند اما هر رستوران مک دونالد دقیقا همبرگرهایی به یک شکل و طعم تهیه می کند.

۶. اولویت با اهداف برند است

برای آنکه برند خود را به مرحله بعدی ارتقا دهید به ماموریت و اهدافی جدی نیاز دارید. ماموریت برند معمولاً چیزی است که مشارکت شما را بر تحقق آن نشان می دهد.

مثلاً برند نایک می خواهد مردم را به نشاط و دویدن ترغیب کند یا برند داو می خواهد هر خانمی در پوست خود احساس زیبایی کند.

برندی که ماموریتی مشخص را اعلام و سپس آن را با تعهد دنبال می کند در هر رقابتی پیشتاز است. بنابراین اهداف کسب و کار خود را تعریف کرده و تمام فعالیتها و اقداماتتان را به سوی تحقق آن اهداف هدایت کنید.

کارکنان شرکت باید اهداف شرکت را درک کرده و با آن همسو باشند چرا که آنان همان موتور محرکه کسب و کار شما هستند…

۷. شعارهای استثنایی برند

شعارهای برند اولین عنصر و کلماتی هستند که در ذهن مخاطب خطور می کند. در زیر تعدادی از بهترین شعارهای تبلیغاتی جهان را ارائه کرده ایم:

 • Nike -“Just Do It” (فقط انجامش بده)
 • Apple – “Think Different”(متفاوت بیاندیش)
 • L’Oreal – “Because You’re Worth It”(زیرا شما لیاقتش را دارید)
 • BMW – “The Ultimate Driving Machine” (ماشین رانندگی نهایی)
 • Lay’s – “Betcha Can’t Eat Just One”(شرط می بندم فقط یک بار نمی تونی بخوری)

اینها نمونه هایی عالی از شعار یا تگ لاین بزرگترین کسب و کارهای تاریخ بوده که برای بهبود آگاه سازی از برندشان استفاده شده است؛ این آگاه سازی با بازاریابی دهان به دهان و اساساً توسعه گسترده در عملکرد برند صورت گرفته است.

اما چه چیزی یک شعار را اثربخش می کند؟ در ادامه چند فاکتور مهمی که در طراحی شعار برند خود باید در نظر بگیرید بیان شده است:

 • سریعاً به خاطر سپرده شده و به راحتی تشخیص داده شود.
 • شامل مزیتی کلیدی باشد نه فروش یک محصول. آن را خلاصه و واضح بیان کنید.
 • به گونه ای باشد که نشان دهد برند شما بر آن تاکید دارد.
 • انرژی مثبت را از میان کلمات انتشار دهد.

۸. برندی که همیشه ارزش ارائه می دهد

نیازی به ذکر نیست که به عنوان یکی از قوانین کسب و کار، اولویت اول با ارزش (Value) بوده و پس از آن، پرداخت مطرح می شود.

هر برند بزرگ و موفقی ارائه مستمر ارزش به مشتریانش را دنبال می کند. اگر ارزش کاهش یابد یا ناموجود گردد، کسب و کار مذکور صرف نظر از شهرت خود، به طرز تاسف باری شکست می خورد.

رقیبان در پشت صحنه حضور دارند و از ضعف های شما بهره برداری کرده و مخاطبان شما از چنگتان در می آورد.

بسیاری از کسب و کارها به سمت شکست حرکت می کنند زیرا آنها برای افزایش سود خود طمع دارند. بنابراین کیفیت محصول محکوم به کاهش است. چرا؟

به عنوان مثال اگر در رستوران شما برای ناهار ۱۰ تکه مرغ سوخاری با بهترین مواد اولین و دستور پخت ارائه دهد، به تدریج به سمت ۹، ۸ و ۷ تکه مرغی پیش خواهد رفت که با مواد اولین ارزانتری تهیه می شود.

این طمع، تله ای است که شما را گرفتار می کند. بسیاری از برندها معتقدند مشتریان آنها بیش از حد به محصولاتشان وابسته اند؛ بنابراین از این نکته سو استفاده می کنند.

اما به زودی فیدبک های منفی و انتقادات هواداران آغاز می شود. این خروجی منفی به شهرت و موفقیت برند خسارت شدیدی وارد خواهد ساخت.

۹.گسترش عالی

اهمیت گسترش برند را فراموش نکنیم . ممکن است بهترین محصول جهان را عرضه کنید اما اگر نتوانید به خوبی آن را به بازار روانه کنید قطعاً در فروش آن شکست می خورید.

این امر نهایتاً به فروپاشی برند منجر می شود. لذا از دارا بودن استراتژی های بازاریابی بدون نقص مطمئن شوید؛ استراتژی هایی که کلید موفقیت در رقابت بازار هدف شما است.

استراتژی بازاریابی اخیر برند رولکس حول اشتراک گذاری تصاویری زیبا از محصولاتشان در کانالهای شبکه های اجتماعی برنامه ریزی شده است.

در زیر، چند کانال بازاریابی که می توانید به عنوان اهرم کلیدی گسترش برند خود استفاده کنید مطرح شده است:

 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات سنتی
 • بهینه سازی موتورهای جست و جو (سئو)
 • تبلیغات تلوزیونی و رادیو
 • بازاریابی انجمن های گفت و گو
 • تبلیغات CPA یا Cost Per Acquisition
 • ویدئو مارکتینگ

سخن آخر

برندینگ همچون یک هنر قلمداد می گردد؛ برندینگ، هنر ساختن میراثی بر پایه ارزش، احترام و ارتباطات است، ارتباطاتی که یکی از قدرتمندترین راه ها برای معرفی خود به جهان محسوب می گردد.

مهم نیست که اهداف شخصی شما چیست، زمانی که برند شما به شهرت رسید باید با جدیت تمام حول ارزشی که برند شما در بازار ارائه کرده و به آن شهرت یافته ثبات داشته باشید.

این امر، با فاکتورهای کاربردی این مقاله برای استراتژی برند شما میسر خواهد شد.

نظراتتان را با ما در میان بگذارید ...